Sportování je zábava, ale často jde ruku v ruce s určitými riziky. Ale které aktivity patří k těm nejrizikovějším?
Pravděpodobně vás napadlo potápění se žraloky či base jumping, ale v obou případech jste se spletli. Podle statistik tuzemských pojišťoven dochází k nejzávažnějším zraněním při lyžování a snowboardingu. Z hlediska četnosti úrazů jsou na tom hůře jen míčové sporty.
Na sjezdovkách rozhodně není bezpečno. Milovníci lyžování a snowboardingu musí počítat s poměrně vysokým rizikem zranění, a to i navzdory skutečnosti, že mají k dispozici modernější vybavení než v minulosti. Například při jízdě na carvingových lyžích, které jsou oproti klasickým lyžím ovladatelnější a stabilnější při jízdě na zledovatělém sněhu, sice nedochází tak často ke zlomeninám a zranění bérce, ale s ohledem na specifický styl jízdy hrozí rychlé vyjetí z oblouku. Pojišťovny proto evidují zvýšený počet tržných ran, poranění hlavy a vazů.
Snowboardista je jednou nohou v nemocnici
Zatímco na lyžích je jako „vážné“ klasifikováno každé třetí zranění, v případě snowboardingu je to více než polovina úrazů. Lyžaři si nejčastěji zraní koleno (cca 40 % úrazů), snowboardisté zápěstí (cca 28 % úrazů).
Bez komerčního pojištění počítejte s vysokou spoluúčastí
Z průzkumů vyplynulo, že za zimními sporty vyráží do zahraničí téměř pětina Čechů bez sjednaného komerčního cestovního pojištění. Podle pojišťoven jde o „úsporu na nesprávném místě“, protože Evropský průkaz pojištěnce nezahrnuje např. zásah horské služby, transport vrtulníkem či asistenční služby a převoz zpět do České republiky. Mnozí čeští turisté jsou překvapeni poměrně vysokou spoluúčastí, která se pohybuje řádově v desítkách euro za banální úkony.
Než si cestovní pojištění sjednáte, ujasněte si, zda budete na lyžích či se snowboardem po vyznačených trasách, nebo si vyzkoušíte lyžování či snnowboarding mimo vyznačené trasy. Druhou variantu totiž nezahrnuje základní balíček a spadá mezi příplatkové „extrémní sporty“