Patří mezi historické město v Jihočeském kraji. Často je označováno branou Šumavy.
Tento název je opravdu reálným. Pokud přijedete do města, můžete si zde udělat zázemí a odsud vyjíždět na různé výlety nebo stezky do přírody. Ani za celou dovolenou je neprojdete.
Pojďme se podívat pod pokličku historie
Město vzniklo jako kolonizační osada, nad níž v letech 1251 – 1260 vybudoval Purkart z Janovic hrad. Osadu roku 1423 vypálili husité a v roce 1479 ji král Vladislav Jagellonský povýšil na město, které si pak postavilo mohutné hradby. Ještě v dnešní době jich část můžete zaznamenat.
Od konce 13. do 17. století bylo město cílovou stanicí jedné ze tří větví Zlaté stezky, po níž se do Čech z Pasova dopravovala sůl. V současné době je po ní pojmenovaná i ulice, kterou najdete jako výchozí z náměstí města. Z tohoto obchodu město zbohatlo a prosperovalo do roku 1637, kdy Ferdinand II. zakázal, aby se sůl z Rakouska dopravovala přes Bavorsko. Tím město ztratilo na významu a obchod se solí se přesunul do Českých Budějovic. Od roku 1395 patřilo město Kaplířům ze Sulevic a od roku 1494 Malovcům z Chýnova. Malovcové Vimperk ztratili svou účastí na protihabsburském povstání v roce 1547.
Co nám město nabízí v současné době
Jak jsem se zmínila v úvodu, nachází se zde hrad, v dnešní době již vlastně zámek. Právě zmínění Malovci z Chýnova udělali přestavbu v zámek. Poté snad každý držitel prováděl nějaké přestavby. A to se tu zmínkou vystřídal Jáchym z Hradce, Vilém z Rožmberka, Volf Novohradský z Kolovrat, Eggenberkové a Schwarzenberkové. V dnešní době zde je muzeum. Součástí prohlídky je výstava fotografií historie města, dále zde najdete sekci, která patří Národnímu parku, výstavu skla a knih. Město bylo velmi proslaveno v oblasti výroby dřeva, oděvu, sklářství a knihtiskařství.
Zajímavostí je, že právě Vimperk byl to Plzni druhým městem, kde se tiskly knihy.
Co nám může nabídnout město
Bohužel již skoro všechny výroby zde zanikly a tak je to město spíše pro turistiku. Jinak zde najdete zimní stadion, fotbalové hřiště, letní koupaliště, dva kulturní domy, zámek a muzeum, kino, bývalé letní kino spojené s dětským hřištěm a botanickou zahradou, camp, biker trať, online dráhu. Dále supermarkety a v centru města síť obchodů, která bohužel díky nezaměstnanosti výrazně upadá.
Jak jsem se zmínila, je zde velká možnost vyjíždět na různé výlety
Zmíním jen část, možná těch nejznámějších: CHALUPSKÁ SLAŤ, TŘÍJEZERNÍ SLAŤ, JEZERNÍ SLAŤ, ČERNÉ A ČERTOVO JEZERO, PRÁŠILSKÉ JEZERO, HRAD KUNŽVART, VLČÍ KÁMEN BOUBÍN – BOUBÍNSKÝ PRALES, PRAMEN VLTAVY – BUČINA, KNÍŽECÍ PLÁNĚ, HORSKÁ KVILDA, ČEŇKOVA PILA, LENORA – ÚDOLÍM TEPLÉ VLTAVY, SUDSLAVICKÝ OKRUH a mnoha dalších.
A ještě jeden zajímavý tip
Po výletě si můžete zajít na pivko do místního pivovaru. Pivo se ve Vimperku vařilo ve dvou pivovarech: zámeckém již před rokem 1547 (Rožmberský, později Schwarzenberský) a Měšťanském (právo obnoveno Petrem Vokem z Rožmberka v roce 1598). Vaření piva dosáhlo největšího rozmachu v 19. století. Poslední pivovar (Schwarzenberský, po znárodnění patřící pod Jihočeské pivovary) byl uzavřen v roce 1967.
Na tuto tradici navazuje Šumavský pivovar s pivy značky ŠP Vimperk, který naleznete na dolním konci hlavního náměstí Svobody ve Steinbrenerově ulici. Po domluvě je možná prohlídka pivovaru s odborným výkladem, účast na vaření piva nebo i uvaření vlastního piva.
Ubytovat se můžete v místních hotelích. Ale i v různých lokalitách města, kde se nachází soukromé penziony.
Nejblíže jsem byl tomu městu, když jsem byl 2 roky na vojně. Ve městě jsem se ale podívat nebyl. Historie tohoto města musí být dlouhá a zajímavá.
Vypadé to hodně zajímavě, i když té historie tam už moc není, teda kromě zámku, máme to trochu z ruky, ale jet kolem určitě to stojí za zastavení.
Určitě moc hezké město, ale bohužel moc daleko od nás. Holt člověk nemůže být všude :-(.