Zima klepe na dveře, nejvyšší čas začít myslet na to, kde strávíte zimní dovolenou. Někdo ji stráví na chatě s rodinou, jiný, kdo má rád adrenalin a pravidelně běhá, ten možná uvažuje o tom, že nalepí na lyže pásy a bude stoupat vzhůru a obdivovat krásnou okolní krajinu tam, kde široko daleko nikdo jiný není. Na skialpech totiž není kam spěchat, naopak si tu chvíli můžete užívat.
Proč zrovna skialp?
Takový pobyt na horách dá našemu tělu víc než dlouhé hodiny strávené v tělocvičně. Skialpinismus je navíc o volnosti, svobodě pohybu a nezapomenutelných zážitcích. Jeho obliba v posledních letech roste, přitom se nejedná o žádnou převratnou novinku. Už naši prapraprapředci používalo primitivní prkna s přibitou tulení kožešinou pro pohyb v zasněženém terénu.
Víte, že skialpinismus můžeme charakterizovat jako turistiku na lyžích, kdy si vyšlápnete nějaký ten kopec a dolů za odměnu sjedete třeba prašanem.
Skialpinismus si žádá speciální vybavení
Základem jsou nejen lyže, ale i speciální skialpinistické vázání s volnou patkou a polohovatelnou opěrkou paty při výstupu, na sjezd se z něj pak stane „pevné vázání“. Pro výstup se na skluznici nalepí stoupací pásy, důležité jsou i lyžáky, teleskopické hůlky, přilba a brýle na skialpy. Právě jejich výběr je ale často dost podceňovaný, proto se na něj podíváme trochu blíž.
Jak vybrat brýle na skialp?
Lyžařské brýle jsou nezbytnou součástí každého lyžaře, jejich správný výběr je hodně důležitý. Vzít první brýle, které uvidíte, se může pěkně vymstít. Platí to i při výběru brýlí na skialp. Na co se tedy zaměřit?
- Každé sportovní brýle, včetně těch skialpových, vám musí dokonale sedět na obličeji. Pokud máte možnost, vyzkoušejte si je. Velikost rámečku přizpůsobte velikosti svého obličeje.
- Stačí vám klasické lyžařské brýle, nebo nosíte i ty dioptrické a potřebujete lyžařské brýle tomu uzpůsobené? Takové brýle poznáte podle označení OTG.
- Víte, co je nejdůležitější součástí brýlí na lyže? Jednoznačně zorník. Právě on totiž ovlivní výsledné optické vlastnosti brýlí. Můžeme ho taky označit za světelný filtr. Nejprve si vyberte jeho provedení – ploché nebo sférické? Pouvažujte taky nad jeho barvou.
- Nepodceňujte ani propustnost zorníku, kterou označuje písmeno S a číslo. S 0 je čirý až lehce tónovaný zorník s propustností 80-100%, S 1 bývá žlutý, šedý, růžový až světle kouřový a jeho propustnost je 43-80 %. S 2 má propustnost 18-43 %, hodí se hlavně do Alp. S 3 propustí 8-18 % světla a oceníte ho v Alpách i na ledovci. S 4 propustí 3-8 % světla, právě tahle třída zahrnuje speciální ledovcové brýle pro skialpinisty.
- Kondenzaci vodních kapek na zorníku zamezí anti-fog úprava, jinak také úprava proti zamlžení.
- Chcete to nejlepší, co můžete mít? Pak byste se měli poohlédnout po polarizovaných zornících, které nepustí k očím sluneční paprsky odražené od sněhu a brání tak únavě očí i oslnění.
- Ještě pořád vám to nestačí? Sáhněte po fotochromatických lyžařských brýlích, jejichž zorníky reagují na intenzitu světla a přizpůsobí se jí.
Náš tip na závěr: Jedny zorníky vám nestačí? Klidně si můžete pořídit lyžařské brýle s vyměnitelnými zorníky a střídat je dle potřeby.